Przelew do Rosji – który będzie tani i szybki?

Przelewy do Rosji to temat, który cieszy się sporym zainteresowaniem wśród internautów szukających informacji o transferach walutowych. Trudno się temu dziwić, bo polsko – rosyjska współpraca gospodarcza rozwija się dobrze (pomimo politycznych niesnasek), a Rosja pozostaje ważnym partnerem gospodarczym naszego kraju. Wystarczy wspomnieć, że handel z Rosją generuje aż 6,2% importu oraz 3,0% polskiego eksportu. Nasz wschodni sąsiad jest ważniejszym partnerem handlowym niż na przykład Stany Zjednoczone. Warto wspomnieć, że istnieje również pewna grupa klientów polskich banków, którzy wykonują przelewy do Rosji w celach prywatnych. Wszystkie osoby prywatne oraz firmy przesyłające pieniądze do Federacji Rosyjskiej, powinny zwrócić uwagę na ofertę pozabankowych operatorów płatniczych, którzy za przelewy walutowe pobierają kilkakrotnie niższe opłaty niż polskie banki. W ramach naszego kolejnego artykułu dotyczącego kosztu przelewów walutowych informujemy, jak dużo można zaoszczędzić dzięki wyborowi odpowiedniego sposobu przesłania pieniędzy do Rosji.

Konsumenci są skazani na kosztowne i niewygodne przelewy SWIFT do Rosji

Osoby znające różne systemy przelewów bankowych zapewne wiedzą, że w przypadku transferów do Rosji, klienci polskich banków są skazani na system SWIFT. Tanie oraz względnie szybkie przelewy europejskie (SEPA), niestety pozostają ograniczone do krajów Unii Europejskiej oraz kilku innych państw Europy Zachodniej. Działający już od dekad system SWIFT jest sprawdzony i niezawodny. Wadę SWIFT-u stanowi jednak dość długi czas księgowania przelewów (3 dni robocze w podstawowej opcji „spot”), wysoki poziom opłat naliczanych przez polskie banki oraz możliwość wystąpienia opłat pobieranych przez tzw. banki pośredniczące.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Klienci krajowych banków wykonujący przelew do Rosji, niestety są skazani na system SWIFT. Podobna sytuacja dotyczy między innymi transferów pieniężnych kierowanych do USA oraz Chin.

Dowiedz się więcej o różnych aspektach przelewów SWIFT >

Warto wiedzieć, że w przypadku transferów SWIFT wysyłanych do Rosji, istnieją specyficzne utrudnienia związane z ustawodawstwem Federacji Rosyjskiej. Wspomniany kraj kontroluje przelewy napływające zza granicy, co wymusza m.in. konieczność podawania dodatkowych danych przez osoby prywatne lub firmy przesyłające środki z Polski. Przy wykonywaniu przelewu SWIFT do Rosji, oprócz standardowych danych, trzeba podać następujące informacje:

 • dwudziestocyfrowy rachunek banku korespondencyjnego (inny niż rachunek bankowy kontrahenta)
 • dziewięciocyfrowy kod BIK (inny niż kod SWIFT/BIC)
 • pięciocyfrowy kod statystyczny VO (powinien zostać podany przez kontrahenta z Rosji)
 • kod podatkowy INN/KPP identyfikujący beneficjenta przelewu (osobę fizyczną/firmę), który składa się z dziesięciu lub dwunastu cyfr

Wszystkie powyższe dane powinien podać rosyjski beneficjent przelewu SWIFT. Warto zwrócić uwagę, że taka osoba w przypadku wysłania przelewu SWIFT ze standardową opcją kosztową SHA, najprawdopodobniej otrzyma kwotę pomniejszoną o prowizję banków pośredniczących. Jeżeli nadawca przelewu z Polski będzie chciał wziąć te koszty na siebie (w ramach opcji kosztowej OUR), to rodzimy bank dodatkowo naliczy mu zryczałtowaną opłatę wynoszącą np. 60 zł – 100 zł.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przed wykonaniem przelewu do Rosji, trzeba podać specyficzne informacje (m.in. numer BIK oraz kod VO). Warto również zwrócić uwagę na koszty banków pośredniczących w przypadku opcji kosztowej SHA. 

Informacje zaprezentowane w poniższej tabeli dowodzą, że konsument wybierający tańszą opcję kosztową SHA przy zlecaniu internetowego przelewu do Rosji, nie uniknie dość wysokich kosztów. Warto zwrócić uwagę, że analiza Kurencja.com uwzględnia przelewy w dolarach amerykańskich. Jest to zasadne z dwóch względów. Po pierwsze, krajowe banki nie oferują osobom fizycznym (konsumentom) kont rozliczeniowych w rosyjskiej walucie. Po drugie, dolar amerykański jest walutą chętnie akceptowaną przez rosyjskich kontrahentów. Dolar z USA cechuje się bowiem znacznie większą stabilnością kursową niż rubel rosyjski, który jeszcze niedawno doświadczał spektakularnych spadków.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Konsumenci nie znajdą w krajowych bankach kont „rublowych”. Właśnie dlatego pieniądze do Rosji często są przesyłane w dolarach amerykańskich.

Po uwzględnieniu przykładowych kosztów najtańszego „dolarowego” przelewu do Rosji o równowartości 5000 zł okazuje się, że konsumenci składający taką dyspozycję płatniczą przez Internet, będą musieli zapłacić od 4 USD (Nest Bank) do 40 zł (ING Bank Śląski). W przypadku większości banków, koszt przykładowego przelewu do Rosji wynosi przynajmniej 25 zł (patrz poniższa tabela). Opłata za przelew SWIFT do wschodniego sąsiada wzrośnie nawet dwukrotnie lub trzykrotnie, jeżeli prywatny klient polskiego banku prześle większą sumę albo wybierze opcję OUR lub przyspieszony tryb księgowania (tryb „overnight” – księgowanie w tym samym dniu roboczym, tryb „tomnext” – księgowanie w następnym dniu roboczym).

ZWRÓĆ UWAGĘ: W przypadku przelewów SWIFT do Rosji o większej wartości lub zleceń płatniczych o niestandardowym charakterze (np. z opcją OUR lub trybem tomnext), koszt dla prywatnego posiadacza konta walutowego często przekracza 100 zł. 

Zobacz, jaki jest obecnie kurs rubla (RUB) wobec złotego >

Dowiedz się o bogatej historii rubla i specyfice tej waluty >

Porównanie kosztu przelewów SWIFT (USD) do Rosji wykonywanych z rachunków walutowych w wiodących krajowych bankach (konta walutowe dla konsumentów) 
Nazwa banku

Nazwa rachunku walutowego

Koszt przelewu SWIFT w systemie bankowości internetowej (uwzględniono najtańszy przelew SWIFT) Przykładowe koszty przelewu (najtańszy przelew SWIFT) o równowartości 5000 zł 
Alior Bank

Konto walutowe

30 zł 30 zł
BZ WBK

Konto24 walutowe

0,20% kwoty, od 20 zł do 200 zł 20 zł
Idea Bank

Konto WALUTOWE

0,25%, od 29,99 zł do 90 zł 30 zł
ING Bank Śląski

Rachunek walutowy

40 zł 40 zł
mBank

eMAX walutowy

0,35% kwoty, od 25 zł do 200 zł 25 zł
Millennium Bank

Konto Walutowe

0,50% kwoty, od 20 zł do 125 zł 25 zł
Nest Bank

Nest Konto Waluta

4 USD 4 USD
Pekao S.A.

Eurokonto Walutowe

0,50% kwoty, od 30 zł do 250 zł 30 zł
PKO BP

Konto Walutowe

0,15% kwoty, od 25 zł do 130 zł 25 zł
Raiffeisen Polbank

Konto Walutowe

35 zł 35 zł

Źródło: opracowanie Kurencja.com na podstawie tabel opłat i prowizji banków (dane na dzień 29 maj 2018 r.)

„Rosyjski” przelew nie będzie znacznie tańszy dla klienta firmowego

Klienci firmowi mogą znaleźć w krajowych bankach konta rozliczane w rublu. Niestety za prowadzenie takich pomocniczych rachunków, czasem trzeba dopłacić. Nie muszą być one również dostępne dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (przedsiębiorców). Wspomniani przedsiębiorcy nie mogą liczyć na szczególnie dobrą ofertę banków w przypadku wykonywania dolarowego przelewu do Rosji. Potwierdzają to informacje z poniższej tabeli. Analiza Kurencja.com wykazała, że koszt najtańszego przelewu internetowego SWIFT do Federacji Rosyjskiej (opcja kosztowa SHA i tryb „spot”) wynosi od 5 USD (Nest Bank) do 65 zł (Raiffeisen Polbank). Poza ofertą mniej popularnego Nest Banku, przedsiębiorca nie może liczyć na opłatę za przykładowy przelew SWIFT mniejszą od 25 zł. Taka stawka za przelew SWIFT bywa nawet trzycyfrowa, jeżeli klient banku z uwagi na konieczność opłacenia konkretnej należności (np. faktury) wybierze opcję kosztową OUR albo będzie chciał dostarczyć pieniądze najpóźniej w kolejnym dniu roboczym.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przedsiębiorcy posiadający konta walutowe w polskich bankach, nie mogą liczyć na znacznie lepsze warunki przelewów walutowych SWIFT do Rosji niż konsumenci. Czasem opłaty za takie przelewy są nawet wyższe dla posiadaczy kont firmowych (zobacz przykład Raiffeisen Polbanku).  

Porównanie kosztu przelewów SWIFT (USD) do Rosji wykonywanych z rachunków walutowych w wiodących krajowych bankach (konta walutowe dla przedsiębiorców) 
Nazwa banku

Nazwa rachunku walutowego

Koszt przelewu SWIFT

w systemie bankowości internetowej (uwzględniono najtańszy przelew SWIFT)

Przykładowe koszty przelewu (najtańszy przelew SWIFT) o równowartości 10 000 zł
Alior Bank

Rachunek Partner

20 zł 20 zł
BZ WBK

Konto walutowe

 

0,25% kwoty, od 25 zł do 200 zł 25 zł
Idea Bank

Konto WALUTOWE

0,25%, od 29,99 zł do 90 zł 30 zł
ING Bank Śląski

Konto Walutowe dla firmy

40 zł 40 zł
mBank

mBiznes konto walutowe

0,35% kwoty, od 25 zł do 200 zł 35 zł
Millennium Bank

Rachunek Biznes w walucie obcej

0,25% kwoty, od 17 zł do 170 zł 25 zł
Nest Bank

BIZnest Konto Waluta

5 USD 5 USD
Pekao S.A.

Pakiet Mój Biznes Walutowy

0,20% kwoty, od 50 zł do 200 zł 50 zł
PKO BP

Pakiet Biznes Waluta

 

0,15% kwoty, od 25 zł do 130 zł 25 zł
Raiffeisen Polbank

Pakiet Walutowy

 

65 zł 65 zł

Źródło: opracowanie Kurencja.com na podstawie tabel opłat i prowizji banków (dane na dzień 29 maj 2018 r.)

Pozabankowy i szybki przelew do Rosji może kosztować tylko 5 zł

Podobnie jak w przypadku transferów do wielu innych krajów niż Rosja (np. USA lub Chin), oferta pozabankowych operatorów płatniczych wydaje się bez porównania lepsza od propozycji wiodących polskich banków. Taki wniosek można wysnuć po przeanalizowaniu poniższej tabeli przygotowanej przez ekspertów Kurencja.com. To zestawienie nie uwzględnia operatorów płatniczych, którzy odmawiają wysyłania przelewów do Rosji.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Niektóre serwisy wymieniające waluty online (np. InternetowyKantor.pl, Walutomat oraz CurrencyFair), nie oferują możliwości przesłania pieniędzy do Rosji.

Informacje z poniższego zestawienia wskazują, że opłata za najtańszy pozabankowy przelew do Rosji, dość często oscyluje na poziomie mniejszym niż 10,00 zł. Atrakcyjne oraz stałe stawki, mogą zaoferować następujące portale: Amronet (9,00 zł), PlusKantor.pl (9,00 zł), GieldaWalut.com (9,00 zł), Global Transfer (5,00 zł), Kantor.pl (5,00 zł), TopFX (5,00 zł) oraz TransferGO (4,99 zł). Stałe opłaty naliczane przez tych operatorów płatniczych są szczególnie korzystne dla klientów firmowych, którzy co do zasady przesyłają większe kwoty niż konsumenci. Tacy biznesowi klienci zapłaciliby krocie za bankowy przelew SWIFT (patrz dwie poprzednie tabele).

Warto również odnotować, że klienci serwisów Amronet, PlusKantor.pl, GieldaWalut.com i TransferGO mogą wysłać do Rosji tamtejsze ruble. Cztery wspomniane portale proponują bowiem wymianę rubla rosyjskiego. Taka oferta dotycząca RUB, niestety jest dość rzadka na krajowym rynku. Ostatni z wymienionych serwisów (TransferGO), oprócz obsługi rubla wyróżnia się również krótkim czasem realizacji przelewu do Rosji. Taka operacja zostanie zaksięgowana najpóźniej o 19:30 następnego dnia roboczego.

ZWROĆ UWAGĘ: Szczególnie atrakcyjna jest oferta serwisu TransferGO. Za 4,99 zł dostarczy on ruble do Rosji z terminem księgowania przelewu w następnym dniu roboczym.   

Warto zaznaczyć, że osoby prywatne oraz firmy korzystające z oferty pozabankowych operatorów płatniczych, zaoszczędzą pieniądze również na kursach wymiany walut. Można się o tym przekonać porównując stawki kursowe z banków oraz serwisów analizowanych w poniższej tabeli. W przypadku największych krajowych banków, przykładowy średni kurs zakupu USD za PLN wynosił 3,8266 zł (wynik z dnia 29 maja 2018 r.). Uśredniony koszt zakupu rubla przez klienta banku (tego samego dnia) oscylował na poziomie 16,0994 RUB za 1 złotego. Analogiczne stawki kursowe dla serwisów pozabankowych to:

 • Amronet – 3,7385 (USD/PLN), 16,2655 (PLN/RUB)
 • PlusKantor.pl – 3,7437 (USD/PLN), 16,3300 (PLN/RUB)
 • GieldaWalut.com – 3,7358 (USD/PLN), 16,2700 (PLN/RUB)
 • Global Transfer – 3,7451 (USD/PLN)
 • Kantor Walutowy Alior Banku – 3,7434 (USD/PLN), 16,5289 (PLN/RUB)
 • Kantor.pl – 3,7438 (USD/PLN)
 • TOPkantor – 3,7253 (USD/PLN)
 • TopFX – 3,7394 (USD/PLN)
 • TransferGO – 16,6255 (PLN/RUB)

Jak nietrudno zauważyć, zaprezentowane powyżej kursy są o wiele lepsze od ofert bankowych. Osoba kupująca ruble poprzez serwis TransferGO, zaoszczędzi 3,3% względem przeciętnej oferty bankowej. W przypadku zakupu USD za PLN, analogiczna różnica na korzyść TOPkantor (względem przeciętnej oferty bankowej) to 2,6%. Podczas realizacji większych transakcji, takie kursowe oszczędności przełożą się na całkiem duże kwoty. Zakup 5000 dolarów o 2,6% taniej (w serwisie TOPkantor), oznacza wydatek mniejszy o 506,50 zł.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W przypadku pozabankowych operatorów płatniczych, możemy liczyć również na znacznie korzystniejsze kursy walut obcych (w porównaniu do oferty banków).

Przeczytaj więcej na Kurencja.com o zaletach portalu TransferGO >

Sprawdź informacje na temat aktualnych promocji dla osób przesyłających i wymieniających waluty >                                                                                                                     

Przekonaj się, gdzie w Internecie najtaniej można kupić rubla rosyjskiego >

Transfery do Rosji wykonywane z Polski: porównanie oferty popularnych operatorów płatniczych                                           
Nazwa operatora płatniczego lub jego serwisu                               ↓ Koszty przesłania pieniędzy z Polski do Rosji (poza kosztami wynikającymi z kursu wymiany środków) Dodatkowe informacje
Amronet/   PlusKantor.pl/ GieldaWalut.com Przelew SWIFT z opcją SHA: 9 zł                             Przelew ekspresowy SWIFT z opcją SHA: 75 zł. Przelew ekspresowy w USD jest realizowany tego samego dnia roboczego. Serwisy  Amronet/   PlusKantor.pl/GieldaWalut.com oprócz dolarów amerykańskich wymieniają również ruble. Standardowy przelew w RUB kosztuje 9,00 zł. Nie ma opcji przelewów ekspresowych w rublach.
Global Transfer Standardowy przelew w USD: 5 zł

Ekspresowy przelew w USD: 85 zł

Podane obok opłaty (5 zł/85 zł), dotyczą przelewów w opcji kosztowej SHA. Stawka dla opcji kosztowej OUR to 65 zł (przelew zwykły) lub 145 zł (przelew ekspresowy).
Kantor Walutowy   Alior Banku Przelew SWIFT z opcją BEN lub SHA: przelew normalny – 30 zł/0 zł (w ramach indywidualnego limitu), przelew pilny – 45 zł/0 zł (w ramach indywidualnego limitu), przelew ekspresowy – 50 zł/0 zł (w ramach indywidualnego limitu). Przelew SWIFT z opcją OUR: przelew normalny – 100 zł, przelew pilny – 115 zł, przelew ekspresowy – 120 zł. Indywidualny limit dotyczący liczby bezpłatnych przelewów, zależy od wartości wymiany walut przez danego klienta.
Kantor.pl Przelew SWIFT w opcji SHA: 5 zł. Przelew SWIFT w opcji OUR: 60 zł.
TOPkantor Przelew SWIFT w opcji SHA:  0,05% przelewanej kwoty, min. 5 zł. Opcja OUR: (0,05% przelewanej kwoty, min. 5 zł) + 60 zł.
TopFX Standardowy przelew w USD: 5 zł

Ekspresowy przelew w USD: 85 zł

Podane obok opłaty (5 zł/85 zł), dotyczą przelewów w opcji kosztowej SHA. Stawka dla opcji kosztowej OUR to 65 zł (przelew zwykły) lub 145 zł (przelew ekspresowy).
TransferGO Standardowy przelew (termin realizacji – następny dzień roboczy): 4,99 zł                  

 

Marża dotycząca przewalutowania wynosi 0,4% – 2,2%. Przelew do Rosji jest wykonywany w rublach.

Źródło: opracowanie Kurencja.com na podstawie stron internetowych porównywanych serwisów (dane na dzień 29 maj 2018 r.)

Przelew środków z Rosji do Polski to znacznie trudniejsze zadanie

W ramach naszych artykułów dotyczących przelewów walutowych, zwykle piszemy również o możliwościach przesłania pieniędzy w odwrotnym kierunku (np. z USA do Polski albo z Niemiec do Polski). W przypadku transferów z Rosji do Polski, sytuacja przedstawia się niezbyt korzystnie. Osoby lub firmy przesyłające pieniądze na przykład z Niemiec do Polski, mogą liczyć na korzystną ofertę pozabankowych operatorów. Niestety żaden z takich serwisów analizowanych w powyższej tabeli, nie posiada oferty przelewów z Rosji do Polski. W przypadku polecanego przez nas portalu TransferGO, istnieje tylko możliwość taniego przesłania pieniędzy z Polski do Rosji (za 4,99 zł). Dlatego transfer walutowy w kierunku „Rosja -> Polska” prawdopodobnie będzie musiał zostać wykonany za pośrednictwem jednego z rosyjskich banków albo firmy Western Union.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoba lub firma przesyłająca pieniądze z Rosji do Polski, prawdopodobnie będzie zdana na ofertę tamtejszych banków albo drogi przekaz pieniężny.  

Kryptowaluty pozostają alternatywą dla „rosyjskich” przelewów

Na zakończenie naszego poradnika, już tradycyjnie przypominamy o możliwości przesyłania pieniędzy z Polski do Rosji (i vice versa) w ramach przelewu kryptowalutowego. Takie rozwiązanie może okazać się przydatne zwłaszcza dla osób, które chcą przesłać środki z Rosji do Polski i nie mają tradycyjnej alternatywy dla bankowego przelewu SWIFT lub kosztownego przekazu pieniężnego. Podobnie jak w innych przypadkach, problemem może być akceptowalność danej kryptowaluty przez adresata przelewu i zmienność kursowa „krypt” względem rubla oraz złotego. Oprócz tych wad, przelew kryptowalutowy do Rosji albo z Rosji ma dwie niekwestionowane zalety – niewielki koszt i krótki czas realizacji.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przelew kryptowalutowy może być odpowiedzią na problemy z przesłaniem środków z Rosji do Polski. Trzeba jednak uważać na ryzyko kursowe i upewnić się, że adresat przelewu może odebrać taki „krypto – transfer”.

Dowiedz się o tym, które kryptowaluty są najlepsze do wykonywania przelewów >

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *